- Loyal
- RNA4909RS
RNA4909RS Bearing | Loyal
| RNA4909RS interchange Timken RNA4909RS | |
| RNA4909RS cross reference Timken RNA4909RS | |
| RNA4909RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4909RS |
| D | 68 mm |
| C | 22 mm |
| r | 0,6 mm |
| Fw | 52 mm |
| Weight | 0,207 Kg |
| Size (mm) | 52x68x22 |
| Width (mm) | 22 |
| Bearing number | RNA4909RS |
| Bore Diameter (mm) | 52 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
| Basic dynamic load rating (C) | 39,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 60 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



RNA4909RS PDF download