- Loyal
- 6000ZZ
6000ZZ Bearing | Loyal
| 6000ZZ interchange NTN-SNR 6000ZZ | |
| 6000ZZ cross reference NTN-SNR 6000ZZ | |
| 6000ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6000ZZ |
| D | 26,000 mm |
| d | 10,000 mm |
| B | 8,000 mm |
| C | 8,000 mm |
| Size (mm) | 10x26x8 |
| Width (mm) | 8,000 |
| Bearing number | 6000ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 10,000 |
| Outer Diameter (mm) | 26,000 |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



6000ZZ PDF download