- Loyal
- RNA4910.2RS
RNA4910.2RS Bearing | Loyal
| RNA4910.2RS interchange Timken RNA4910.2RS | |
| RNA4910.2RS cross reference Timken RNA4910.2RS | |
| RNA4910.2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4910.2RS |
| D | 72 mm |
| C | 22 mm |
| r | 0,6 mm |
| Fw | 58 mm |
| Weight | 0,187 Kg |
| Size (mm) | 58x72x22 |
| Width (mm) | 22 |
| Bearing number | RNA4910.2RS |
| Bore Diameter (mm) | 58 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Basic dynamic load rating (C) | 41,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 65,8 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



RNA4910.2RS PDF download