- Loyal
- DL 13 12
DL 13 12 Bearing | Loyal
| DL 13 12 interchange KOYO DL 13 12 | |
| DL 13 12 cross reference KOYO DL 13 12 | |
| DL 13 12 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | DL 13 12 |
| D | 19 mm |
| C | 12 mm |
| Fw | 13 mm |
| Weight | 0.010 Kg |
| Size (mm) | 13x19x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | DL 13 12 |
| Bore Diameter (mm) | 13 |
| Outer Diameter (mm) | 19 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8.50 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



DL 13 12 PDF download