- Loyal
- 22328-K-MB-W33+AHX2328
22328-K-MB-W33+AHX2328 Bearing | Loyal
| 22328-K-MB-W33+AHX2328 interchange NKE 22328-K-MB-W33+AHX2328 | |
| 22328-K-MB-W33+AHX2328 cross reference NKE 22328-K-MB-W33+AHX2328 | |
| 22328-K-MB-W33+AHX2328 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 22328-K-MB-W33+AHX2328 |
| d | 140 mm |
| D | 300 mm |
| B | 102 mm |
| C | 20 mm |
| d1 | 135 mm |
| B1 | 125 mm |
| B2 | 130 mm |
| Weight | 37,45 Kg |
| r2 min. | 4 mm |
| r1 min. | 4 mm |
| Size (mm) | 140x300x102 |
| Thread (G) | M 155x3 |
| Width (mm) | 102 |
| Limiting speed | 2200 r/min |
| Bearing number | 22328-K-MB-W33+AHX2328 |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 300 |
| Calculation factor (e) | 0,38 |
| Calculation factor (Y0) | 1,7 |
| Calculation factor (Y1) | 1,8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 993 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1270 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



22328-K-MB-W33+AHX2328 PDF download