- Loyal
- C 31/670 MB
C 31/670 MB Bearing | Loyal
| C 31/670 MB interchange SKF C 31/670 MB | |
| C 31/670 MB cross reference SKF C 31/670 MB | |
| C 31/670 MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | C 31/670 MB |
| D | 1090 mm |
| d | 670 mm |
| B | 336 mm |
| Size (mm) | 1090x670x336 |
| Width (mm) | 336 |
| Mass bearing | 1300 kg |
| s1 | 41 mm |
| d2 | 792 mm |
| D1 | 964 mm |
| Limiting speed | 500 r/min |
| Bearing number | C 31/670 MB |
| Reference speed | 380 r/min |
| da min. | 702 mm |
| da max. | 791 mm |
| s1 max. | 41 mm |
| Da min. | 922 mm |
| Da max. | 1058 mm |
| Bore Diameter (mm) | 1090 |
| ra max. | 6 mm |
| Ca min. | 11.4 mm |
| Outer Diameter (mm) | 670 |
| ra - max. | 6 mm |
| Ca - min. | 11.4 mm |
| Da - max. | 1058 mm |
| Da - min. | 922 mm |
| da - min. | 702 mm |
| da - max. | 791 mm |
| r1,2 min. | 7.5 mm |
| d2 ≈ | 792 mm |
| D1 ≈ | 964 mm |
| r1,2 - min. | 7.5 mm |
| Factor - k2 | 0.109 |
| Factor - k1 | |
| Basic dynamic load rating C | 11800 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 11800 kN |
| Fatigue load limit Pu | 1290 kN |
| Misalignment factor k1 | 0 |
| Fatigue load limit - Pu | 1290 kN |
| Basic static load rating C0 | 21200 kN |
| Basic static load rating - C0 | 21200 kN |
| Operating clearance factor k2 | 0.109 |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



C 31/670 MB PDF download