- Loyal
- 10-1583
10-1583 Bearing | Loyal
| 10-1583 interchange CYSD 10-1583 | |
| 10-1583 cross reference CYSD 10-1583 | |
| 10-1583 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 10-1583 |
| D | 47 mm |
| d | 15 mm |
| B | 18 mm |
| Size (mm) | 15x47x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | 10-1583 |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



10-1583 PDF download