- Loyal
- RNA4911
RNA4911 Bearing | Loyal
| RNA4911 interchange SKF RNA4911 | |
| RNA4911 cross reference SKF RNA4911 | |
| RNA4911 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4911 |
| D | 80 mm |
| C | 25 mm |
| Fw | 63 mm |
| Weight | 0,26 Kg |
| Size (mm) | 63x80x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | RNA4911 |
| Reference speed | 6300 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 63 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| Fatigue load limit (Pu) | 13,2 |
| Basic dynamic load rating (C) | 57,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 106 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



RNA4911 PDF download