- Loyal
- RCJTY60-JIS
RCJTY60-JIS Bearing | Loyal
| RCJTY60-JIS interchange INA RCJTY60-JIS | |
| RCJTY60-JIS cross reference INA RCJTY60-JIS | |
| RCJTY60-JIS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RCJTY60-JIS |
| d | 60 mm |
| Q | M6 |
| U | 68,7 mm |
| A | 48 mm |
| B | 65,1 mm |
| H | 250 mm |
| J | 202 mm |
| L | 140 mm |
| N | 23 mm |
| A1 | 20 mm |
| A2 | 29 mm |
| Weight | 3,88 Kg |
| Bearing number | RCJTY60-JIS |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Basic dynamic load rating (C) | 52 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



RCJTY60-JIS PDF download