- Loyal
- RCJTY55-JIS
RCJTY55-JIS Bearing | Loyal
| RCJTY55-JIS interchange INA RCJTY55-JIS | |
| RCJTY55-JIS cross reference INA RCJTY55-JIS | |
| RCJTY55-JIS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RCJTY55-JIS |
| L | 130 mm |
| d | 55 mm |
| Q | M6 |
| U | 58,4 mm |
| A | 43 mm |
| B | 55,6 mm |
| H | 224 mm |
| J | 184 mm |
| N | 19 mm |
| A1 | 20 mm |
| A2 | 25 mm |
| Weight | 2,83 Kg |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Product Group | M06110 |
| Bearing number | RCJTY55-JIS |
| Manufacturer Name | SCHAEFFLER GROUP |
| Weight / Kilogram | 2.83 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Basic dynamic load rating (C) | 43,5 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



RCJTY55-JIS PDF download