  • RASEY50-N
RASEY50-N Bearing | Loyal
RASEY50-N interchange INA RASEY50-N
RASEY50-N cross reference INA RASEY50-N
RASEY50-N Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: RASEY50-N
N 18 mm
d 50 mm
A 54 mm
B 51,6 mm
H 57,2 mm
J 158 mm
L 200 mm
N1 23 mm
S1 32,6 mm
A1 34 mm
H1 21,5 mm
H2 115 mm
Noun Bearing
Bore 1.969 Inch | 50 Millimeter
Seals Double Land Riding Rubber Contact
UNSPSC 31171511
Weight 2,6 Kg
Category Pillow Block
Inventory 0.0
Thread (Q) Rp1/8
Weight / LBS 7.06
Product Group M06110
Inch - Metric Metric
Housing Style 2 Bolt Pillow Block
Relubricatable Yes
Keyword String Pillow Block
Other Features Single Row | Standard Shaft Height
Bearing number RASEY50-N
Mounting Method Set Screw
Rolling Element Ball Bearing
Housing Material Cast Iron
Length Thru Bore 2.031 Inch | 51.59 Millimeter
Long Description 2 Bolt Pillow Block; 50MM Bore; 57.2MM Base to Center Height; Set Screw Mount; Ball Bearing; 151.5MM Minimum Bolt Spacing; 163.5MM Bolt Spacing Maximum; Relubricatable; Cast Iron; Double Land Riding R