  • RASEY40-N
RASEY40-N Bearing | Loyal
RASEY40-N interchange INA RASEY40-N
RASEY40-N cross reference INA RASEY40-N
RASEY40-N Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: RASEY40-N
N 14 mm
d 40 mm
A 48 mm
B 49,2 mm
H 49,2 mm
J 138 mm
L 179 mm
N1 26 mm
S1 30,2 mm
A1 30 mm
H1 19 mm
H2 99 mm
Noun Bearing
Bore 1.575 Inch | 40 Millimeter
Seals Double Land Riding Rubber Contact
Weight 1,84 Kg
UNSPSC 31171511
Category Pillow Block
Inventory 6.0
Thread (Q) Rp1/8
Weight / LBS 4.63
Product Group M06110
Inch - Metric Metric
Housing Style 2 Bolt Pillow Block
Relubricatable Yes
Keyword String Pillow Block
Other Features Single Row | Radial | Standard Shaft Height | Metric
Bearing number RASEY40-N
Mounting Method Set Screw
Rolling Element Ball Bearing
Manufacturer URL http://www.ina.com
Length Thru Bore 1.937 Inch | 49.2 Millimeter
Long Description 2 Bolt Pillow Block; 40MM Bore; 49.2MM Base to Center Height; Set Screw Mount; Ball Bearing; 125MM Minimum Bolt Spacing; 147MM Maximum Bolt Spacing; Relubricatable; Cast Iron; Double Land Riding Rubbe