  • RASEY35-N
RASEY35-N Bearing | Loyal
RASEY35-N interchange INA RASEY35-N
RASEY35-N cross reference INA RASEY35-N
RASEY35-N Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: RASEY35-N
N 14 mm
d 35 mm
A 45 mm
B 42,9 mm
H 47,6 mm
J 126 mm
L 163 mm
N1 21 mm
S1 25,4 mm
A1 27 mm
H1 19 mm
H2 93 mm
Noun Bearing
Bore 1.378 Inch | 35 Millimeter
Seals Double Land Riding Rubber Contact
UNSPSC 31171511
Weight 1,55 Kg
Category Pillow Block
Inventory 0.0
Thread (Q) Rp1/8
Weight / LBS 3.75
Product Group M06110
Inch - Metric Metric
Housing Style 2 Bolt Pillow Block
Relubricatable Yes
Keyword String Pillow Block
Other Features Single Row | Standard Shaft Height
Bearing number RASEY35-N
Mounting Method Set Screw
Rolling Element Ball Bearing
Long Description 2 Bolt Pillow Block; 35MM Bore; 47.6MM Base to Center Height; Set Screw Mount; Ball Bearing; 122.1MM Minimum Bolt Spacing; 137.9MM Bolt Spacing Maximum; Relubricatable; Cast Iron; Double Land Riding R