  • RASEY30-N
RASEY30-N Bearing | Loyal
RASEY30-N interchange INA RASEY30-N
RASEY30-N cross reference INA RASEY30-N
RASEY30-N Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: RASEY30-N
N 14 mm
d 30 mm
A 40 mm
B 38,1 mm
H 42,9 mm
J 118 mm
L 158 mm
N1 22 mm
S1 22,2 mm
A1 25 mm
H1 17 mm
H2 82 mm
Noun Bearing
Bore 1.181 Inch | 30 Millimeter
Seals Double Land Riding Rubber Contact
UNSPSC 31171511
Weight 1,13 Kg
Category Pillow Block
Inventory 0.0
Thread (Q) Rp1/8
Weight / LBS 2.87
Product Group M06110
Inch - Metric Metric
Housing Style 2 Bolt Pillow Block
Relubricatable Yes
Keyword String Pillow Block
Other Features Single Row | Standard Shaft Height
Bearing number RASEY30-N
Mounting Method Set Screw
Rolling Element Ball Bearing
Manufacturer URL http://www.ina.com
Length Thru Bore 1.5 Inch | 38.1 Millimeter
Long Description 2 Bolt Pillow Block; 30MM Bore; 42.9MM Base to Center Height; Set Screw Mount; Ball Bearing; 108MM Minimum Bolt Spacing; 127MM Bolt Spacing Maximum; Relubricatable; Cast Iron; Double Land Riding Rubbe