  • RASEY25-N
RASEY25-N Bearing | Loyal
RASEY25-N interchange INA RASEY25-N
RASEY25-N cross reference INA RASEY25-N
RASEY25-N Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: RASEY25-N
d 25 mm
A 36 mm
B 34,1 mm
H 36,5 mm
J 103 mm
L 130 mm
N 11 mm
N1 19 mm
S1 19,6 mm
A1 21 mm
H1 14,5 mm
H2 70 mm
Bore 0.984 Inch | 25 Millimeter
Noun Bearing
Seals Double Land Riding Rubber Contact
UNSPSC 31171511
Weight 0,7 Kg
Category Pillow Block
Inventory 0.0
Thread (Q) Rp1/8
Weight / LBS 1.99
Product Group M06110
Housing Style 2 Bolt Pillow Block
Inch - Metric Metric
Relubricatable Yes
Keyword String Pillow Block
Other Features Single Row | Radial | Standard Shaft Height | Metric
Bearing number RASEY25-N
Mounting Method Set Screw
Rolling Element Ball Bearing
Manufacturer URL http://www.ina.com
Housing Material Cast Iron
Length Thru Bore 1.343 Inch | 34.1 Millimeter
Long Description 2 Bolt Pillow Block; 25MM Bore; 36.5MM Base to Center Height; Set Screw Mount; Ball Bearing; 95.3MM Minimum Bolt Spacing; 114.3MM Maximum Bolt Spacing; Relubricatable; Cast Iron; Double Land Riding Ru