  • RASEL50-N
RASEL50-N Bearing | Loyal
RASEL50-N interchange INA RASEL50-N
RASEL50-N cross reference INA RASEL50-N
RASEL50-N Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: RASEL50-N
d 50 mm
A 54 mm
B 49,2 mm
H 57,2 mm
J 158 mm
L 200 mm
N 18 mm
N1 23 mm
S1 30,2 mm
A1 34 mm
H1 21,5 mm
H2 115 mm
Bore 1.969 Inch | 50 Millimeter
Noun Bearing
Seals Double Land Riding Rubber Contact
UNSPSC 31171511
Weight 2,6 Kg
Category Pillow Block
Inventory 0.0
Thread (Q) Rp1/8
Weight / LBS 7.056
Product Group M06110
Housing Style 2 Bolt Pillow Block
Inch - Metric Metric
Relubricatable Yes
Keyword String Pillow Block
Other Features Single Row | Radial | Non Locating Bearing | Metric
Bearing number RASEL50-N
Mounting Method Drive Slot
Rolling Element Ball Bearing
Manufacturer URL http://www.ina.com
Housing Material Cast Iron
Length Thru Bore 2.469 Inch | 62.7 Millimeter
Long Description 2 Bolt Pillow Block; 50MM Bore; 57.2MM Base to Center Height; Drive Slot Mount; Ball Bearing; 151.5MM Minimum Bolt Spacing; 163.5MM Maximum Bolt Spacing; Relubricatable; Cast Iron; Double Land Riding