  • RASEA40-N
RASEA40-N Bearing | Loyal
RASEA40-N interchange INA RASEA40-N
RASEA40-N cross reference INA RASEA40-N
RASEA40-N Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: RASEA40-N
d 40 mm
A 48 mm
H 49,2 mm
J 138 mm
L 179 mm
N 14 mm
N1 26 mm
d3 58 mm
A1 30 mm
B1 38 mm
H1 19 mm
H2 99 mm
Bore 1.575 Inch | 40 Millimeter
Noun Bearing
Seals Double Land Riding Rubber Contact
UNSPSC 31171511
Weight 1,71 Kg
Category Pillow Block
Inventory 0.0
Thread (Q) Rp1/8
Weight / LBS 3.771
Product Group M06110
Housing Style 2 Bolt Pillow Block
Inch - Metric Metric
Relubricatable Yes
Keyword String Pillow Block
Other Features Single Row | Radial | Standard Shaft Height | Metric
Bearing number RASEA40-N
Mounting Method Adapter Sleeve
Rolling Element Ball Bearing
Length Thru Bore 1.496 Inch | 38 Millimeter
Manufacturer URL http://www.ina.com
Housing Material Cast Iron
Long Description 2 Bolt Pillow Block; 40MM Bore; 49MM Base to Center Height; Adapter Sleeve Mount; Ball Bearing; 126MM Minimum Bolt Spacing; 150MM Maximum Bolt Spacing; Relubricatable; Cast Iron; Double Land Riding Ru