  • RASEA30-N
RASEA30-N Bearing | Loyal
RASEA30-N interchange INA RASEA30-N
RASEA30-N cross reference INA RASEA30-N
RASEA30-N Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: RASEA30-N
d 30 mm
A 40 mm
H 42,9 mm
J 118 mm
L 158 mm
N 14 mm
N1 22 mm
d3 45 mm
A1 25 mm
B1 32 mm
H1 17 mm
H2 82 mm
Bore 1.181 Inch | 30 Millimeter
Noun Bearing
Seals Double Land Riding Rubber Contact
UNSPSC 31171511
Weight 1 Kg
Category Pillow Block
Inventory 0.0
Thread (Q) Rp1/8
Weight / LBS 2.205
Product Group M06110
Housing Style 2 Bolt Pillow Block
Inch - Metric Metric
Relubricatable Yes
Keyword String Pillow Block
Other Features Single Row | Radial | Standard Shaft Height | Metric
Bearing number RASEA30-N
Mounting Method Adapter Sleeve
Rolling Element Ball Bearing
Manufacturer URL http://www.ina.com
Housing Material Cast Iron
Length Thru Bore 1.26 Inch | 32 Millimeter
Long Description 2 Bolt Pillow Block; 30MM Bore; 43MM Base to Center Height; Adapter Sleeve Mount; Ball Bearing; 110MM Minimum Bolt Spacing; 126MM Maximum Bolt Spacing; Relubricatable; Cast Iron; Double Land Riding Ru