  • RASEA25-N
RASEA25-N Bearing | Loyal
RASEA25-N interchange INA RASEA25-N
RASEA25-N cross reference INA RASEA25-N
RASEA25-N Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: RASEA25-N
N 11 mm
d 25 mm
A 36 mm
H 36,5 mm
J 103 mm
L 130 mm
N1 19 mm
d3 38 mm
A1 21 mm
B1 28 mm
H1 14,5 mm
H2 70 mm
Noun Bearing
Bore 0.984 Inch | 25 Millimeter
Seals Double Land Riding Rubber Contact
UNSPSC 31171511
Weight 0,6 Kg
Category Pillow Block
Inventory 0.0
Thread (Q) Rp1/8
Weight / LBS 1.323
Product Group M06110
Inch - Metric Metric
Housing Style 2 Bolt Pillow Block
Relubricatable Yes
Keyword String Pillow Block
Other Features Single Row | Standard Shaft Height
Bearing number RASEA25-N
Mounting Method Adapter Sleeve
Rolling Element Ball Bearing
Manufacturer URL http://www.ina.com
Length Thru Bore 1.102 Inch | 28 Millimeter
Long Description 2 Bolt Pillow Block; 25MM Bore; 37MM Base to Center Height; Adapter Sleeve Mount; Ball Bearing; 95MM Minimum Bolt Spacing; 111MM Bolt Spacing Maximum; Relubricatable; Cast Iron; Double Land Riding Rub