- Loyal
- 51416
51416 Bearing | Loyal
| 51416 interchange NSK 51416 | |
| 51416 cross reference NSK 51416 | |
| 51416 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 51416 |
| C | 272 |
| r | 2.1 |
| d | 80 mm |
| D | 170 mm |
| T | 68 mm |
| D_ | 170 |
| Z_ | 10 |
| B_ | 68 |
| ra | 2 |
| C0 | 620 |
| da | 133 |
| D1 | 83 mm |
| d1 | 170 mm |
| T_ | 68 |
| DA_ | 31.75 |
| SRI | 17.15 |
| D_1 | 83 |
| D_a | 117 |
| SRE | 17.15 |
| SREN | 0 |
| yobi | 51416 |
| SRIN | 0 |
| SRIX | 0.125 |
| mass | 7.21 |
| SDM_ | 125 |
| SREX | 0.125 |
| KBRG | 5111 |
| Noun | Bearing |
| Bore 1 | 3.15 Inch | 80 Millimeter |
| Height | 2.677 Inch | 68 Millimeter |
| LangID | 1 |
| r min. | 2,1 mm |
| UNSPSC | 31171552 |
| Banded | No |
| Weight | 7,21 Kg |
| Bore 2 | 3.268 Inch | 83 Millimeter |
| da min. | 133 mm |
| Oil rpm | 1300 |
| Da max. | 117 mm |
| hidYobi | 51416 |
| ra max. | 2 mm |
| GRS rpm | 900 |
| hidTable | ecat_NSSDTB |
| Category | Thrust Ball Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 80x170x68 |
| Width (mm) | 68 |
| Prod_Type3 | TB_SD_WFS |
| Weight / LBS | 15.89533 |
| Cage Material | Steel |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | B00308 |
| Bearing number | 51416 |
| Other Features | Single Row | With Flat Seat |
| Keyword String | Ball Thrust |
| Thrust Bearing | Yes |
| Precision Class | Non-Precision |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.nskamericas.com |
| Outside Diameter | 6.693 Inch | 170 Millimeter |
| Long Description | 80MM Bore 1; 83MM Bore 2; 170MM Outside Diameter; 68MM Height; Ball Bearing; Single Direction; Not Banded; Steel Cage; Non-Precision |
| Weight / Kilogram | 7.2 |
| Manufacturer Name | NSK |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Component Description | Roller Assembly Plus Raceways |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.08 |
| Single or Double Direction | Single Direction |
| (Grease) Lubrication Speed | 900 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 620 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 272 kN |
| Overall Height with Aligning Washer | 0 Inch | 0 Millimeter |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



51416 PDF download