- Loyal
- 51416
51416 Bearing | Loyal
| 51416 interchange KOYO 51416 | |
| 51416 cross reference KOYO 51416 | |
| 51416 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 51416 |
| R | - |
| C | - |
| A | - |
| d | 80 mm |
| D | 170 mm |
| T | 68 mm |
| Cu | 25.1 |
| Ca | 337 |
| Coa | 621 |
| r min. | 2,1 mm |
| r(min) | 2.1 |
| da(min) | 133 |
| Da(max) | 117 |
| ra(max) | 2 |
| d1(max) | 170 |
| D1(min) | 83 |
| D2(min) | - |
| D3(min) | - |
| Oil lub. | 1250 |
| Size (mm) | 80x170x68 |
| Width (mm) | 68 |
| Bearing No. | 51416 |
| Grease lub. | 810 |
| Bearing number | 51416 |
| (Refer.)Mass(kg) | 7.97 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| (Grease) Lubrication Speed | 810 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 621 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 270 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



51416 PDF download