- Loyal
- 240/1120B
240/1120B Bearing | Loyal
| 240/1120B interchange NTN 240/1120B | |
| 240/1120B cross reference NTN 240/1120B | |
| 240/1120B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/1120B |
| D | 1 580 mm |
| d | 1120 mm |
| B | 462 mm |
| C | 462 mm |
| Weight | 2 890 Kg |
| r min. | 9,5 mm |
| da min. | 1 164 mm |
| Da max. | 1 536 mm |
| ra max. | 8 mm |
| Size (mm) | 1120x1580x462 |
| Width (mm) | 462 |
| Bearing number | 240/1120B |
| Bore Diameter (mm) | 1120 |
| Outer Diameter (mm) | 1580 |
| Calculation factor (e) | 0,27 |
| (Oil) Lubrication Speed | 160 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,44 |
| Calculation factor (Y1) | 2,5 |
| (Grease) Lubrication Speed | 120 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 19 500 kN |
| Basic static load rating (C0) | 52 500 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



240/1120B PDF download