- Loyal
- PWKR 72.2RS
PWKR 72.2RS Bearing | Loyal
| PWKR 72.2RS interchange SKF PWKR 72.2RS | |
| PWKR 72.2RS cross reference SKF PWKR 72.2RS | |
| PWKR 72.2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PWKR 72.2RS |
| G | M 24x1.5 |
| B | 80 mm |
| M | 8 mm |
| C | 28 mm |
| D | 72 mm |
| d | 24 mm |
| SW | 14 mm |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 24x72x80 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 80 |
| d1 | 44 mm |
| Product Group | B04144 |
| B1 | 49.5 mm |
| B2 | 11 mm |
| C1 | 1.3 mm |
| M1 | 4 mm |
| B1 | 49.5 mm |
| M1 | 4 mm |
| G1 | 25 mm |
| G1 | 25 mm |
| Hexagonal nut | M 24x1.5 |
| d1 | 44 mm |
| C1 | 1.3 mm |
| B2 | 11 mm |
| Bearing number | PWKR 72.2RS |
| Limiting speed | 2600 r/min |
| Grease fitting | NIP A3x9.5 |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Mass cam follower | 1.02 kg |
| Manufacturer Name | SKF |
| Bore Diameter (mm) | 24 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Lubrication adapter | AP 14 |
| Mass support roller | 1.02 kg |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| r1,2 min. | 1.1 mm |
| r1,2 - min. | 1.1 mm |
| Basic dynamic load rating C | 39.6 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 39.6 kN |
| Recommended tighthening torque | 220 N·m |
| Fatigue load limit Pu | 5.6 kN |
| Fatigue load limit - Pu | 5.6 kN |
| Basic static load rating C0 | 45 kN |
| Basic static load rating - C0 | 45 kN |
| Maximum dynamic radial loads - Fr | 47.5 kN |
| Maximum static radial loads - F0r | 68 kN |
| Maximum dynamic radial loads Fr max. | 47.5 kN |
| Maximum static radial loads F0r max. | 68 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



PWKR 72.2RS PDF download