- Loyal
- PWKR 35.2RS
PWKR 35.2RS Bearing | Loyal
| PWKR 35.2RS interchange SKF PWKR 35.2RS | |
| PWKR 35.2RS cross reference SKF PWKR 35.2RS | |
| PWKR 35.2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PWKR 35.2RS |
| G | M 16x1.5 |
| B | 52 mm |
| M | 6 mm |
| C | 18 mm |
| D | 35 mm |
| d | 16 mm |
| SW | 8 mm |
| Category | Roller Bearings |
| Size (mm) | 16x35x52 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 52 |
| d1 | 20 mm |
| Product Group | B04144 |
| B1 | 32.5 mm |
| B2 | 7.8 mm |
| C1 | 0.8 mm |
| M1 | 3 mm |
| B1 | 32.5 mm |
| M1 | 3 mm |
| G1 | 17 mm |
| G1 | 17 mm |
| Hexagonal nut | M 16x1.5 |
| d1 | 20 mm |
| C1 | 0.8 mm |
| B2 | 7.8 mm |
| Bearing number | PWKR 35.2RS |
| Limiting speed | 5000 r/min |
| Grease fitting | NIP A2x7.5 |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Mass cam follower | 0.16 kg |
| Manufacturer Name | SKF |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| Lubrication adapter | AP 8 |
| Mass support roller | 0.164 kg |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| r1,2 min. | 0.6 mm |
| r1,2 - min. | 0.6 mm |
| Basic dynamic load rating C | 11.9 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 11.9 kN |
| Recommended tighthening torque | 58 N·m |
| Fatigue load limit Pu | 1.2 kN |
| Fatigue load limit - Pu | 1.2 kN |
| Basic static load rating C0 | 11.4 kN |
| Basic static load rating - C0 | 11.4 kN |
| Maximum dynamic radial loads - Fr | 8.6 kN |
| Maximum static radial loads - F0r | 12.5 kN |
| Maximum dynamic radial loads Fr max. | 8.65 kN |
| Maximum static radial loads F0r max. | 12.5 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



PWKR 35.2RS PDF download