- Loyal
- PSL 512-300
PSL 512-300 Bearing | Loyal
| PSL 512-300 interchange PSL PSL 512-300 | |
| PSL 512-300 cross reference PSL PSL 512-300 | |
| PSL 512-300 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PSL 512-300 |
| B | 57,15 mm |
| S | 3 mm |
| d | 374,65 mm |
| D | 431,8 mm |
| E | 417,225 mm |
| C | 57,15 mm |
| Weight | 13 Kg |
| r min. | 2,1 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| Size (mm) | 374.65x417.225x57.15 |
| Width (mm) | 57,15 |
| Bearing number | PSL 512-300 |
| Bore Diameter (mm) | 374,65 |
| Outer Diameter (mm) | 417,225 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1120 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 439 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1249 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



PSL 512-300 PDF download