- Loyal
- PSL 512-29
PSL 512-29 Bearing | Loyal
| PSL 512-29 interchange PSL PSL 512-29 | |
| PSL 512-29 cross reference PSL PSL 512-29 | |
| PSL 512-29 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PSL 512-29 |
| B | 200 mm |
| S | 8 mm |
| d | 600 mm |
| D | 810 mm |
| E | 740 mm |
| C | 200 mm |
| Weight | 232 Kg |
| r min. | 3 mm |
| r2 min. | 3 mm |
| Size (mm) | 600x740x200 |
| Width (mm) | 200 |
| Bearing number | PSL 512-29 |
| Bore Diameter (mm) | 600 |
| Outer Diameter (mm) | 740 |
| (Grease) Lubrication Speed | 400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 3570 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10085 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



PSL 512-29 PDF download