- Loyal
- PSL 512-17
PSL 512-17 Bearing | Loyal
| PSL 512-17 interchange PSL PSL 512-17 | |
| PSL 512-17 cross reference PSL PSL 512-17 | |
| PSL 512-17 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PSL 512-17 |
| B | 256 mm |
| S | 11 mm |
| d | 380 mm |
| F | 418 mm |
| D | 520 mm |
| C | 256 mm |
| Weight | 171 Kg |
| r min. | 5 mm |
| r2 min. | 5 mm |
| Size (mm) | 380x520x256 |
| Width (mm) | 256 |
| Bearing number | PSL 512-17 |
| Bore Diameter (mm) | 380 |
| Outer Diameter (mm) | 520 |
| (Grease) Lubrication Speed | 180 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 3910 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11400 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



PSL 512-17 PDF download