- Loyal
- RNA6912
RNA6912 Bearing | Loyal
| RNA6912 interchange Timken RNA6912 | |
| RNA6912 cross reference Timken RNA6912 | |
| RNA6912 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA6912 |
| D | 85 mm |
| d | 68 mm |
| C | 45 mm |
| r | 1 mm |
| Weight | 0,546 Kg |
| Size (mm) | 68x85x45 |
| Width (mm) | 45 |
| Bearing number | RNA6912 |
| Bore Diameter (mm) | 68 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 99,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 189 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



RNA6912 PDF download