- Loyal
- 1205-K
1205-K Bearing | Loyal
| 1205-K interchange NKE 1205-K | |
| 1205-K cross reference NKE 1205-K | |
| 1205-K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1205-K |
| D | 52 mm |
| d | 25 mm |
| B | 15 mm |
| C | 15 mm |
| Weight | 0,14 Kg |
| r1 min. | 1 mm |
| r2 min. | 1 mm |
| Size (mm) | 25x52x15 |
| Width (mm) | 15 |
| Bearing number | 1205-K |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



1205-K PDF download