- Loyal
- BEAM 060145-2RZ
BEAM 060145-2RZ Bearing | Loyal
| BEAM 060145-2RZ interchange SKF BEAM 060145-2RZ | |
| BEAM 060145-2RZ cross reference SKF BEAM 060145-2RZ | |
| BEAM 060145-2RZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BEAM 060145-2RZ |
| a | 168 mm |
| d | 60 mm |
| D | 145 mm |
| H | 8.8 mm |
| J | 120 mm |
| Preload | 4700 N |
| Size (mm) | 60x145x45 |
| Width (mm) | 45 |
| Mass bearing | 4.3 kg |
| d1 | 85 mm |
| D1 | 100 mm |
| H1 | 35 mm |
| Limiting speed | 2600 r/min |
| Bearing number | BEAM 060145-2RZ |
| Frictional moment | 1 N·m |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 145 |
| da - min. | 82 mm |
| Da - max. | 100 mm |
| ra - max. | 0.6 mm |
| Static Axial rigidity | 1400 N/micron |
| r3,4 - min. | 0.6 mm |
| r1,2 - min. | 0.6 mm |
| Basic dynamic load rating - C | 85 kN |
| Required attachment bolt size | M8 |
| Fatigue load limit - Pu | 8 kN |
| Basic static load rating - C0 | 216 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



BEAM 060145-2RZ PDF download