- Loyal
- BEAM 060145-2RS
BEAM 060145-2RS Bearing | Loyal
| BEAM 060145-2RS interchange SKF BEAM 060145-2RS | |
| BEAM 060145-2RS cross reference SKF BEAM 060145-2RS | |
| BEAM 060145-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BEAM 060145-2RS |
| a | 168 mm |
| d | 60 mm |
| D | 145 mm |
| H | 8.8 mm |
| J | 120 mm |
| Preload | 4700 N |
| Size (mm) | 60x145x45 |
| Width (mm) | 45 |
| Mass bearing | 4.3 kg |
| d1 | 85 mm |
| D1 | 100 mm |
| H1 | 35 mm |
| Limiting speed | 1600 r/min |
| Bearing number | BEAM 060145-2RS |
| Frictional moment | 2 N·m |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 145 |
| da - min. | 82 mm |
| Da - max. | 100 mm |
| ra - max. | 0.6 mm |
| Static Axial rigidity | 1400 N/micron |
| r3,4 - min. | 0.6 mm |
| r1,2 - min. | 0.6 mm |
| Basic dynamic load rating - C | 85 kN |
| Required attachment bolt size | M8 |
| Fatigue load limit - Pu | 8 kN |
| Basic static load rating - C0 | 216 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



BEAM 060145-2RS PDF download