  • BEAM 060145-2RS
BEAM 060145-2RS Bearing | Loyal
BEAM 060145-2RS interchange SKF BEAM 060145-2RS
BEAM 060145-2RS cross reference SKF BEAM 060145-2RS
BEAM 060145-2RS Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: BEAM 060145-2RS
a 168 mm
d 60 mm
D 145 mm
H 8.8 mm
J 120 mm
Preload 4700 N
Size (mm) 60x145x45
Width (mm) 45
Mass bearing 4.3 kg
d1 85 mm
D1 100 mm
H1 35 mm
Limiting speed 1600 r/min
Bearing number BEAM 060145-2RS
Frictional moment 2 N·m
Bore Diameter (mm) 60
Outer Diameter (mm) 145
da - min. 82 mm
Da - max. 100 mm
ra - max. 0.6 mm
Static Axial rigidity 1400 N/micron
r3,4 - min. 0.6 mm
r1,2 - min. 0.6 mm