- Loyal
- RNA6914
RNA6914 Bearing | Loyal
| RNA6914 interchange SKF RNA6914 | |
| RNA6914 cross reference SKF RNA6914 | |
| RNA6914 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA6914 |
| D | 100 mm |
| C | 54 mm |
| Fw | 80 mm |
| Weight | 0,86 Kg |
| Size (mm) | 80x100x54 |
| Width (mm) | 54 |
| Bearing number | RNA6914 |
| Reference speed | 5000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 100 |
| Fatigue load limit (Pu) | 36 |
| Basic dynamic load rating (C) | 128 kN |
| Basic static load rating (C0) | 285 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



RNA6914 PDF download