- Loyal
- 22313 KCW33
22313 KCW33 Bearing | Loyal
| 22313 KCW33 interchange Loyal 22313 KCW33 | |
| 22313 KCW33 cross reference Loyal 22313 KCW33 | |
| 22313 KCW33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 22313 KCW33 |
| D | 140 mm |
| d | 65 mm |
| B | 48 mm |
| C | 48 mm |
| Weight | 3,57 Kg |
| Size (mm) | 65x140x48 |
| Width (mm) | 48 |
| Bearing number | 22313 KCW33 |
| Bore Diameter (mm) | 65 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 253 kN |
| Basic static load rating (C0) | 300 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



22313 KCW33 PDF download