- Loyal
- 22313 K
22313 K Bearing | Loyal
| 22313 K interchange ISB 22313 K | |
| 22313 K cross reference ISB 22313 K | |
| 22313 K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 22313 K |
| D | 140 mm |
| d | 65 mm |
| B | 48 mm |
| C | 48 mm |
| K | 4,5 mm |
| Weight | 3,75 Kg |
| Size (mm) | 65x140x48 |
| Width (mm) | 48 |
| Bearing number | 22313 K |
| Bore Diameter (mm) | 65 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3825 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 333 kN |
| Basic static load rating (C0) | 353 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



22313 K PDF download