- Loyal
- RNA6917
RNA6917 Bearing | Loyal
| RNA6917 interchange SKF RNA6917 | |
| RNA6917 cross reference SKF RNA6917 | |
| RNA6917 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA6917 |
| D | 120 mm |
| C | 63 mm |
| Fw | 100 mm |
| Weight | 1,2 Kg |
| Size (mm) | 100x120x63 |
| Width (mm) | 63 |
| Bearing number | RNA6917 |
| Reference speed | 4000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| Fatigue load limit (Pu) | 53 |
| Basic dynamic load rating (C) | 165 kN |
| Basic static load rating (C0) | 425 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



RNA6917 PDF download