- Loyal
- RNA6916
RNA6916 Bearing | Loyal
| RNA6916 interchange Timken RNA6916 | |
| RNA6916 cross reference Timken RNA6916 | |
| RNA6916 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA6916 |
| D | 110 mm |
| d | 90 mm |
| C | 54 mm |
| r | 1 mm |
| Weight | 1,05 Kg |
| Size (mm) | 90x110x54 |
| Width (mm) | 54 |
| Bearing number | RNA6916 |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 126 kN |
| Basic static load rating (C0) | 320 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



RNA6916 PDF download