- Loyal
- PCZ 0612 M
PCZ 0612 M Bearing | Loyal
| PCZ 0612 M interchange SKF PCZ 0612 M | |
| PCZ 0612 M cross reference SKF PCZ 0612 M | |
| PCZ 0612 M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PCZ 0612 M |
| D | 11,906 mm |
| d | 9,525 mm |
| B | 19,05 mm |
| M | – mm |
| Weight | 0,0046 Kg |
| c1 min | 0,1 mm |
| c2 min | 0,2 mm |
| Size (mm) | 9.525x11.906x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Mass bushing | 0.0046 kg |
| α ±8 | 20 ° |
| Bearing number | PCZ 0612 M |
| c2 max. | 1 mm |
| c1 min. | 0.1 mm |
| c1 max. | 0.6 mm |
| c2 min. | 0.2 mm |
| Bore Diameter (mm) | 9,525 |
| Outer Diameter (mm) | 11,906 |
| Housing bore range min. | 11.905 mm |
| Housing bore range max. | 11.923 mm |
| Shaft diameter range min. | 9.243 mm |
| Shaft diameter range max. | 9.266 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 21,6 kN |
| Specific dynamic load factor K | 120 N/mm² |
| Permissible sliding velocity v min. | 0 m/s |
| Permissible sliding velocity v max. | 2.5 m/s |
| Coefficient of friction µ min. | 0.02 |
| Coefficient of friction µ max. | 0.2 |
| Specific static load factor K0 | 250 N/mm² |
| Basic dynamic load rating - radial direction C | 21.6 kN |
| Basic static load rating - radial direction C0 | 45.5 kN |
| Factor depending on material and bearing type KM | 1900 |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



PCZ 0612 M PDF download