- Loyal
- PCZ 0606 E
PCZ 0606 E Bearing | Loyal
| PCZ 0606 E interchange SKF PCZ 0606 E | |
| PCZ 0606 E cross reference SKF PCZ 0606 E | |
| PCZ 0606 E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PCZ 0606 E |
| D | 11,906 mm |
| d | 9,525 mm |
| B | 9,525 mm |
| M | – mm |
| Weight | 0,0028 Kg |
| c1 min | 0,1 mm |
| c2 min | 0,2 mm |
| Size (mm) | 9.525x11.906x9.525 |
| Width (mm) | 9,525 |
| Mass bushing | 0.0028 kg |
| α ±8 | 20 ° |
| Bearing number | PCZ 0606 E |
| c2 max. | 1 mm |
| c1 min. | 0.1 mm |
| c1 max. | 0.6 mm |
| c2 min. | 0.2 mm |
| Bore Diameter (mm) | 9,525 |
| Outer Diameter (mm) | 11,906 |
| Housing bore range min. | 11.897 mm |
| Housing bore range max. | 11.915 mm |
| Shaft diameter range min. | 9.477 mm |
| Shaft diameter range max. | 9.5 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,2 kN |
| Specific dynamic load factor K | 80 N/mm² |
| Permissible sliding velocity v min. | 0 m/s |
| Permissible sliding velocity v max. | 2 m/s |
| Coefficient of friction µ min. | 0.03 |
| Coefficient of friction µ max. | 0.25 |
| Specific static load factor K0 | 250 N/mm² |
| Basic dynamic load rating - radial direction C | 7.2 kN |
| Basic static load rating - radial direction C0 | 22.8 kN |
| Factor depending on material and bearing type KM | 480 |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



PCZ 0606 E PDF download