- Loyal
- PCZ 0406 E
PCZ 0406 E Bearing | Loyal
| PCZ 0406 E interchange SKF PCZ 0406 E | |
| PCZ 0406 E cross reference SKF PCZ 0406 E | |
| PCZ 0406 E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PCZ 0406 E |
| D | 7,938 mm |
| d | 6,35 mm |
| B | 9,525 mm |
| M | – mm |
| Weight | 0,0012 Kg |
| c1 min | 0,1 mm |
| c2 min | 0,2 mm |
| Size (mm) | 6.35x7.938x9.525 |
| Width (mm) | 9,525 |
| Mass bushing | 0.0012 kg |
| α ±8 | 20 ° |
| Bearing number | PCZ 0406 E |
| c2 max. | 0.8 mm |
| c1 min. | 0.1 mm |
| c1 max. | 0.4 mm |
| c2 min. | 0.2 mm |
| Bore Diameter (mm) | 6,35 |
| Outer Diameter (mm) | 7,938 |
| Housing bore range min. | 7.93 mm |
| Housing bore range max. | 7.945 mm |
| Shaft diameter range min. | 6.302 mm |
| Shaft diameter range max. | 6.325 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,8 kN |
| Specific dynamic load factor K | 80 N/mm² |
| Permissible sliding velocity v min. | 0 m/s |
| Permissible sliding velocity v max. | 2 m/s |
| Coefficient of friction µ min. | 0.03 |
| Coefficient of friction µ max. | 0.25 |
| Specific static load factor K0 | 250 N/mm² |
| Basic dynamic load rating - radial direction C | 4.8 kN |
| Basic static load rating - radial direction C0 | 15 kN |
| Factor depending on material and bearing type KM | 480 |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



PCZ 0406 E PDF download