- Loyal
- 240/600 EK30W33+AOH240/600
240/600 EK30W33+AOH240/600 Bearing | Loyal
| 240/600 EK30W33+AOH240/600 interchange ISB 240/600 EK30W33+AOH240/600 | |
| 240/600 EK30W33+AOH240/600 cross reference ISB 240/600 EK30W33+AOH240/600 | |
| 240/600 EK30W33+AOH240/600 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/600 EK30W33+AOH240/600 |
| D | 870 mm |
| d | 570 mm |
| B | 272 mm |
| C | 272 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 600 Kg |
| Size (mm) | 570x870x272 |
| Width (mm) | 272 |
| Bearing number | 240/600 EK30W33+AOH240/600 |
| Bore Diameter (mm) | 570 |
| Outer Diameter (mm) | 870 |
| (Grease) Lubrication Speed | 403,2 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 6520 kN |
| Basic static load rating (C0) | 15300 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



240/600 EK30W33+AOH240/600 PDF download