- Loyal
- 240/560W33MB
240/560W33MB Bearing | Loyal
| 240/560W33MB interchange PSL 240/560W33MB | |
| 240/560W33MB cross reference PSL 240/560W33MB | |
| 240/560W33MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/560W33MB |
| D | 820 mm |
| d | 560 mm |
| B | 258 mm |
| C | 258 mm |
| Da min | 748 mm |
| Weight | 487 Kg |
| r min. | 6 mm |
| Da max. | 797 mm |
| ra max. | 5 mm |
| da min. | 583 mm |
| Size (mm) | 560x820x258 |
| Width (mm) | 258 |
| Bearing number | 240/560W33MB |
| Bore Diameter (mm) | 560 |
| Outer Diameter (mm) | 820 |
| Calculation factor (e) | 0,3 |
| (Oil) Lubrication Speed | 350 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,23 |
| Calculation factor (Y1) | 2,28 |
| (Grease) Lubrication Speed | 280 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 6190 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14700 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



240/560W33MB PDF download