- Loyal
- 240/600CW33MB
240/600CW33MB Bearing | Loyal
| 240/600CW33MB interchange PSL 240/600CW33MB | |
| 240/600CW33MB cross reference PSL 240/600CW33MB | |
| 240/600CW33MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/600CW33MB |
| D | 870 mm |
| d | 600 mm |
| B | 272 mm |
| C | 272 mm |
| Da min | 770 mm |
| Weight | 573 Kg |
| r min. | 6 mm |
| Da max. | 840 mm |
| ra max. | 5 mm |
| da min. | 630 mm |
| Size (mm) | 600x870x272 |
| Width (mm) | 272 |
| Bearing number | 240/600CW33MB |
| Bore Diameter (mm) | 600 |
| Outer Diameter (mm) | 870 |
| Calculation factor (e) | 0,28 |
| (Oil) Lubrication Speed | 330 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,35 |
| Calculation factor (Y1) | 2,4 |
| (Grease) Lubrication Speed | 270 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7220 kN |
| Basic static load rating (C0) | 17800 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



240/600CW33MB PDF download