- Loyal
- PCZ 1012 M
PCZ 1012 M Bearing | Loyal
| PCZ 1012 M interchange SKF PCZ 1012 M | |
| PCZ 1012 M cross reference SKF PCZ 1012 M | |
| PCZ 1012 M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PCZ 1012 M |
| D | 18,256 mm |
| d | 15,875 mm |
| B | 19,05 mm |
| M | 3 mm |
| Weight | 0,0073 Kg |
| c1 min | 0,1 mm |
| c2 min | 0,2 mm |
| Size (mm) | 15.875x18.256x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Mass bushing | 0.0073 kg |
| α ±8 | 20 ° |
| Bearing number | PCZ 1012 M |
| c2 max. | 1 mm |
| c1 min. | 0.1 mm |
| c1 max. | 0.6 mm |
| c2 min. | 0.2 mm |
| Bore Diameter (mm) | 15,875 |
| Outer Diameter (mm) | 18,256 |
| Housing bore range min. | 18.255 mm |
| Housing bore range max. | 18.275 mm |
| Shaft diameter range min. | 15.585 mm |
| Shaft diameter range max. | 15.611 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 36 kN |
| Specific dynamic load factor K | 120 N/mm² |
| Permissible sliding velocity v min. | 0 m/s |
| Permissible sliding velocity v max. | 2.5 m/s |
| Coefficient of friction µ min. | 0.02 |
| Coefficient of friction µ max. | 0.2 |
| Specific static load factor K0 | 250 N/mm² |
| Basic dynamic load rating - radial direction C | 36 kN |
| Basic static load rating - radial direction C0 | 75 kN |
| Factor depending on material and bearing type KM | 1900 |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



PCZ 1012 M PDF download