- Loyal
- PCZ 1010 E
PCZ 1010 E Bearing | Loyal
| PCZ 1010 E interchange SKF PCZ 1010 E | |
| PCZ 1010 E cross reference SKF PCZ 1010 E | |
| PCZ 1010 E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PCZ 1010 E |
| D | 18,256 mm |
| d | 15,875 mm |
| B | 15,875 mm |
| M | – mm |
| Weight | 0,0075 Kg |
| c1 min | 0,1 mm |
| c2 min | 0,2 mm |
| Size (mm) | 15.875x18.256x15.875 |
| Width (mm) | 15,875 |
| Mass bushing | 0.0075 kg |
| α ±8 | 20 ° |
| Bearing number | PCZ 1010 E |
| c2 max. | 1 mm |
| c1 min. | 0.1 mm |
| c1 max. | 0.6 mm |
| c2 min. | 0.2 mm |
| Bore Diameter (mm) | 15,875 |
| Outer Diameter (mm) | 18,256 |
| Housing bore range min. | 18.247 mm |
| Housing bore range max. | 18.268 mm |
| Shaft diameter range min. | 15.824 mm |
| Shaft diameter range max. | 15.85 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 20 kN |
| Specific dynamic load factor K | 80 N/mm² |
| Permissible sliding velocity v min. | 0 m/s |
| Permissible sliding velocity v max. | 2 m/s |
| Coefficient of friction µ min. | 0.03 |
| Coefficient of friction µ max. | 0.25 |
| Specific static load factor K0 | 250 N/mm² |
| Basic dynamic load rating - radial direction C | 20 kN |
| Basic static load rating - radial direction C0 | 63 kN |
| Factor depending on material and bearing type KM | 480 |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



PCZ 1010 E PDF download