- Loyal
- PCZ 0712 E
PCZ 0712 E Bearing | Loyal
| PCZ 0712 E interchange SKF PCZ 0712 E | |
| PCZ 0712 E cross reference SKF PCZ 0712 E | |
| PCZ 0712 E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PCZ 0712 E |
| D | 13,494 mm |
| d | 11,113 mm |
| B | 19,05 mm |
| M | – mm |
| Weight | 0,0065 Kg |
| c1 min | 0,1 mm |
| c2 min | 0,2 mm |
| Size (mm) | 11.113x13.494x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Mass bushing | 0.0065 kg |
| α ±8 | 20 ° |
| Bearing number | PCZ 0712 E |
| c2 max. | 1 mm |
| c1 min. | 0.1 mm |
| c1 max. | 0.6 mm |
| c2 min. | 0.2 mm |
| Bore Diameter (mm) | 11,113 |
| Outer Diameter (mm) | 13,494 |
| Housing bore range min. | 13.485 mm |
| Housing bore range max. | 13.503 mm |
| Shaft diameter range min. | 11.062 mm |
| Shaft diameter range max. | 11.087 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 17 kN |
| Specific dynamic load factor K | 80 N/mm² |
| Permissible sliding velocity v min. | 0 m/s |
| Permissible sliding velocity v max. | 2 m/s |
| Coefficient of friction µ min. | 0.03 |
| Coefficient of friction µ max. | 0.25 |
| Specific static load factor K0 | 250 N/mm² |
| Basic dynamic load rating - radial direction C | 17 kN |
| Basic static load rating - radial direction C0 | 53 kN |
| Factor depending on material and bearing type KM | 480 |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



PCZ 0712 E PDF download