- Loyal
- PCZ 1616 E
PCZ 1616 E Bearing | Loyal
| PCZ 1616 E interchange SKF PCZ 1616 E | |
| PCZ 1616 E cross reference SKF PCZ 1616 E | |
| PCZ 1616 E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PCZ 1616 E |
| D | 28,575 mm |
| d | 25,4 mm |
| B | 25,4 mm |
| M | – mm |
| c1 min | 0,1 mm |
| c2 min | 0,2 mm |
| Weight | 0,026 Kg |
| UNSPSC | 31171515 |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 25.4x28.575x25.4 |
| Width (mm) | 25,4 |
| Mass bushing | 0.026 kg |
| α ±8 | 20 ° |
| Product Group | B04264 |
| Bearing number | PCZ 1616 E |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | SKF |
| c1 min. | 0.1 mm |
| c1 max. | 0.7 mm |
| c2 min. | 0.2 mm |
| c2 max. | 1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 25,4 |
| Outer Diameter (mm) | 28,575 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Housing bore range min. | 28.565 mm |
| Housing bore range max. | 28.59 mm |
| Shaft diameter range max. | 25.377 mm |
| Shaft diameter range min. | 25.347 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 50 kN |
| Specific dynamic load factor K | 80 N/mm² |
| Permissible sliding velocity v min. | 0 m/s |
| Permissible sliding velocity v max. | 2 m/s |
| Coefficient of friction µ min. | 0.03 |
| Coefficient of friction µ max. | 0.25 |
| Specific static load factor K0 | 250 N/mm² |
| Basic dynamic load rating - radial direction C | 50 kN |
| Basic static load rating - radial direction C0 | 156 kN |
| Factor depending on material and bearing type KM | 480 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



PCZ 1616 E PDF download