- Loyal
- PCZ 1412 M
PCZ 1412 M Bearing | Loyal
| PCZ 1412 M interchange SKF PCZ 1412 M | |
| PCZ 1412 M cross reference SKF PCZ 1412 M | |
| PCZ 1412 M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PCZ 1412 M |
| D | 25,4 mm |
| d | 22,225 mm |
| B | 19,05 mm |
| M | 4 mm |
| Weight | 0,015 Kg |
| c1 min | 0,1 mm |
| c2 min | 0,2 mm |
| Size (mm) | 22.225x25.4x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Mass bushing | 0.015 kg |
| α ±8 | 20 ° |
| Bearing number | PCZ 1412 M |
| c2 max. | 1 mm |
| c1 min. | 0.1 mm |
| c1 max. | 0.7 mm |
| c2 min. | 0.2 mm |
| Bore Diameter (mm) | 22,225 |
| Outer Diameter (mm) | 25,4 |
| Housing bore range min. | 25.4 mm |
| Housing bore range max. | 25.42 mm |
| Shaft diameter range min. | 21.913 mm |
| Shaft diameter range max. | 21.943 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 49 kN |
| Specific dynamic load factor K | 120 N/mm² |
| Permissible sliding velocity v min. | 0 m/s |
| Permissible sliding velocity v max. | 2.5 m/s |
| Coefficient of friction µ min. | 0.02 |
| Coefficient of friction µ max. | 0.2 |
| Specific static load factor K0 | 250 N/mm² |
| Basic dynamic load rating - radial direction C | 49 kN |
| Basic static load rating - radial direction C0 | 102 kN |
| Factor depending on material and bearing type KM | 1900 |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



PCZ 1412 M PDF download