- Loyal
- VEX 9 7CE3
VEX 9 7CE3 Bearing | Loyal
| VEX 9 7CE3 interchange SNFA VEX 9 7CE3 | |
| VEX 9 7CE3 cross reference SNFA VEX 9 7CE3 | |
| VEX 9 7CE3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | VEX 9 7CE3 |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| a | 7 mm |
| d1 | 13,6 mm |
| D1 | 19,4 mm |
| Weight | 0,014 Kg |
| Db max | 22,6 mm |
| db min | 11 mm |
| r4 min. | 0,15 mm |
| Da max. | 22 mm |
| da min. | 11 mm |
| r3 min. | 0,15 mm |
| r2 min. | 0,3 mm |
| r1 min. | 0,3 mm |
| rb max. | 0,15 mm |
| ra max. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | VEX 9 7CE3 |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| (Oil) Lubrication Speed | 137 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 90 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,51 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,9 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



VEX 9 7CE3 PDF download