- Loyal
- PCZ 1208 M
PCZ 1208 M Bearing | Loyal
| PCZ 1208 M interchange SKF PCZ 1208 M | |
| PCZ 1208 M cross reference SKF PCZ 1208 M | |
| PCZ 1208 M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PCZ 1208 M |
| D | 22,225 mm |
| d | 19.05 mm |
| B | 12,7 mm |
| M | 3 mm |
| Weight | 0,0084 Kg |
| c1 min | 0,1 mm |
| c2 min | 0,2 mm |
| Size (mm) | 19.05x22.225x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Mass bushing | 0.0084 kg |
| α ±8 | 20 ° |
| Bearing number | PCZ 1208 M |
| c2 max. | 1 mm |
| c1 min. | 0.1 mm |
| c1 max. | 0.7 mm |
| c2 min. | 0.2 mm |
| Bore Diameter (mm) | 19.05 |
| Outer Diameter (mm) | 22,225 |
| Housing bore range min. | 22.225 mm |
| Housing bore range max. | 22.245 mm |
| Shaft diameter range min. | 18.74 mm |
| Shaft diameter range max. | 18.771 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 27 kN |
| Specific dynamic load factor K | 120 N/mm² |
| Permissible sliding velocity v min. | 0 m/s |
| Permissible sliding velocity v max. | 2.5 m/s |
| Coefficient of friction µ min. | 0.02 |
| Coefficient of friction µ max. | 0.2 |
| Specific static load factor K0 | 250 N/mm² |
| Basic dynamic load rating - radial direction C | 27 kN |
| Basic static load rating - radial direction C0 | 56 kN |
| Factor depending on material and bearing type KM | 1900 |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



PCZ 1208 M PDF download