- Loyal
- 240/670-K30-MB-W33
240/670-K30-MB-W33 Bearing | Loyal
| 240/670-K30-MB-W33 interchange NKE 240/670-K30-MB-W33 | |
| 240/670-K30-MB-W33 cross reference NKE 240/670-K30-MB-W33 | |
| 240/670-K30-MB-W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/670-K30-MB-W33 |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 308 mm |
| C | 308 mm |
| Weight | 802 Kg |
| r1 min. | 7,5 mm |
| r2 min. | 7,5 mm |
| Size (mm) | 670x980x308 |
| Width (mm) | 308 |
| Limiting speed | 500 r/min |
| Bearing number | 240/670-K30-MB-W33 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| Calculation factor (e) | 0,29 |
| Calculation factor (Y0) | 2,26 |
| Calculation factor (Y1) | 2,32 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8792 kN |
| Basic static load rating (C0) | 20770 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



240/670-K30-MB-W33 PDF download